Some Achievements for 2016

  • 2016 Cecchetti Victorian Junior Scholars:  Henrietta Foley, Ella McMillan, Natalie Stutz, Karli Thomas
  • 2016 Cecchetti Victorian Senior Scholars: Chelsea Goodchild, Hope Keogh, Tilly Lacey 
  • Runner - Up to the Senior William Carse Performers Award 2016: Chelsea Goodchild and Tilly Lacey 
  • Winner of the Junior William Carse Performers Award 2016: Henrietta Foley
  • Runner - Up to the Junior William Carse Performers Award 2016: Tahila Kirke, Natalie Stutz, Karli Thomas
  • Semi-Finalists in the Victorian State Medal Test Auditions: Jaida Dinsmore, Kiara Dinsmore, Tess Hanna, Ella McMillan, Natalie Stutz, Karli Thomas and Taylor White
  • State Finalists in the Cecchetti Bronze Medal: Kiara Dinsmore, Henrietta Foley, Tess Hanna and Ella McMillan
  • State Finalist in the Cecchetti Gold Medal: Hope Keogh
  • H.M in the Cecchetti Bronze Medal: Henrietta Foley
  • H.M in the Noelle Aitken Grade 2 Junior Encouragement Award: Keeley Dummett, Bridie Harrison 
  • Gold Medal Winner in the Noelle Aitken Grade 2 Encouragement Award: Ashlea Rush
  • H.M in the Noelle Aitken Grade 3 Junior Encouragement Award: Ava Howden, Sophie Loft and Eden Stewart
  • Gold Medal Winner in the Noelle Aitken Grade 3 Encouragement Award: Chloe Van Zanden
  • Trophy Winner of the Noelle Aitken Grade 3 Encouragement Award: Bethany Whittorn
  • Finalist in the Baroque Senior Contemporary Award: Samantha Westlake and Lucy Mangion
  • Finalist in the Nova Neo Classical Award: Alyssa Marra and Samantha Westlake
  • Winner in the Junior Ballet Championship, Phoenix: Bethany Whittorn
  • H.M in the Intermediate Ballet Championship, Phoenix: Henrietta Foley
  • 3rd Prize in the Intermediate Jazz Championship, Phoenix: Tess Hanna
  • H.M in the Intermediate Jazz Championship: Henrietta Foley
  • Winner of the Senior Ballet Championship, Phoenix: Hope Keogh
  • 3rd in the Senior Ballet Championship, Phoenix: Chelsea Goodchild
  • H.M in the Senior Ballet Championship, Phoenix: Samantha Westlake
  • Finalist in the Senior Lyrical Award, Phoenix: Chelsea Goodchild, Molly Kealey, Hope Keogh, Molly Lousada
  • 3rd in the Senior Lyrical Award, Phoenix: Hope Keogh
  • H.M in the Senior Lyrical Award, Phoenix: Chelsea Goodchild
  • Finalists in the Mendoza Senior Jazz Award: 
  • Winner of the Mendoza Senior Jazz Award: Molly Kealey
  • H.M in the Mendoza Senior Jazz Award: Samantha Westlake
  • 3rd Prize in the Nova Modern Championship: Samantha Westlake
  • H.M in the Nova Modern Championship: Alyssa Marra
  • Winner of the Under 16 Years overall Age Aggregate, Phoenix: Hope Keogh
  • Runner-up the Junior Ballet Championship at Casey Comps: Bethany Whittorn
  • Scholarship Finalist at Casey Comps: Molly Lousada
  • Winner of the Senior Ballet Championship at Casey Comps: Hope Keogh
  • Runner-up in the Senior Ballet Championship at Casey Comps: Molly Lousada
  • Runner up to Age Aggregate at Casey Comps: Bethany Whittorn
  • Runner Up Junior Ballet Championship, Bonbeach Comps: Natalie Stutz
  • Finalist in the Ballet Teachers Workshop Finals: Kiara Dinsmore, Tahlia Kirke, Ella McMillan, Ashlea Rush, Chloe Van Zanden, Bethany Whittorn
  • 3rd Prize Ballet Teachers Workshop: Mikka Dinsmore
  • 3rd Prize Ballet Teachers Workshop Finals: Bethany Whittorn
  • HM Ballet Teachers Workshop: Veronique Girkin
  • Finalist in the Australian Ballet Inaugural Scholarship Awards: Henrietta Foley
  • Winner of the Intermediate Champion Dancer at Jump Dance Challenge: Ella McMillan
  • Runner-Up Teen Champion at Get the Beat Melbourne Regional: Ella McMillan
  • Winner of the Novice Aggregate at Casey Comps: Tahlia Kirke
  • Winner of the Energetics Dance Inform model search: Ella McMillan
  • Winner of the Classical Ballet Championship, Moe Eistedfod: Henrietta Foley
  • Runner-up Jazz Championship, Moe Eistedfod: Henrietta Foley
  • Winner of the FYD Champion of the Year: Henrietta Foley
  • Scores of 90 and above for Cecchetti Exams: Isabelle Vagg, Chloe Bates, Francesa Rochford, Lacey Soroka, Olivia Papadopoulos, Tilly Ackland, Sam McSweeney, Breanna Stevens, Ebony Ricupito, Veronique Girgin, Kyra Harris, Manling Zhou, Olivia Barry, Lily Imlach, Yasmin Papadoploulos, Mikka Dinsmore, Gerika Abbott, Kiara Mavondo, Hayleigh Bladen, Keely Dummett, Ashlea Rush, Eden Stewart, Ava McSweeney, Chloe Van Zanden, Bethany Whittorn, Ava Howden, Tahlia Kirke, Kiara Dinsmore, Jaida Dinsmore, Sophie Marr, Karli Thomas, Caitlyn Kelly, Taylor White, Tess Hanna, Ella McMillan, Natalie Stutz, Henrietta Foley, Bella Keily, Tilly Lacey, Molly Lousada, Hope Keogh and Samantha Westake.
  • Students receiving the Top Mark in the State and a Perfect Score for their 2016 Cecchetti Exam: Sam McSweeney, Gerika Abbott, Kiara Mavondo, Bethany Whittorn, Tahlia Kirke, Kiara Dinsmore, Karli Thomas, Henrietta Foley, Taylor White, Tess Hanna, Ella McMillan, Natalie Stutz, Bella Keily and Hope Keogh.
  • Students awarded Cecchetti EXCELLENCE Awards in 2016: Karli Thomas, Bethany Whittorn, Tahlia Kirke, Kiara Dinsmore, Taylor White, Tess Hanna, Bella Keily, Ella McMillan, Henrietta Foley, Natalie Stutz and Hope Keogh
  • 3rd Prize in the Junior Ballet Championship at Royal South Street, Ballarat: Bethany Whittorn
  • Runner up in the Pirouette Modern Championship at Royal South Street, Ballarat: Hope Keogh
  • HC in the Pirouette Modern Championship at Royal South Street, Ballarat: Molly Kealey, Zoe Wainwright
  • Prizes awarded in all troupe sections at Royal South Street, Ballarat including: 1st Under 8 Classical, 1st under 10 Classical, 1st Under 10 Jazz, 2nd under 13 Jazz, 3rd Under 17 Contemporary and Jazz, 2nd Open age contemporary 
  • Prizes awarded in all troupes at Phoenix Comps including: 1st Under 8 classical and 2nd Jazz, 1st under 10 years classical, neo and Jazz. 2nd under 10 years contemporary, 1st under 13 years neo and jazz,  2nd under 13 classical and Lyrical.
  • 1st under 17 years classical, neo, jazz, contemporary.
  • 1st Open age classical, lyrical, neo, jazz and 2nd open age contemporary    
  • Semi Finalist in the 2017 Scholars auditions: Ava Howden and Chloe Van Zanden
  • 2017 Victorian Junior Scholar: Kiara Dinsmore, Tahlia Kirke, Eden Stewart and Bethany Whittorn
  • 2017 Victorian Senior Scholar: Henrietta Foley, Chelsea Goodchild and Tilly Lacey
  • 2016 Graduates of Joanne O'Kelly School of Dance: Samantha Westlake, Alyssa Marra, Hayley Does, Loughlin Foley, Rhiannah Virgin, Olivia Bailey, Charlotte Robins
  • JOKSOD extension class 2016: Ashlea Rush, Eden Stewart, Chloe Van Zanden, Bethany Whittorn, Karli Thomas, Henrietta Foley, Chelsea Goodchild, Molly Lousada, Hope Keogh, Emily Grieson, Tilly Lacey, Hayley Does and Samantha Westlake.

 

Some Achievements of 2015

 

  • 2015 Cecchetti Victorian Junior Scholars: Henrietta Foley
  • 2015 Cecchetti Victorian Senior Scholars: Tilly Lacey and Alyssa Hopkins
  • Winner of the Senior William Carse Performers Award 2015: Molly Lousada
  • Runner -Up in the Junior William Carse Performers Award 2015: Ella McMillan, Natalie Stutz and Henrietta Foley
  • Scholarship Winner to the 2015 Cecchetti Summer School: Hope Keogh
  • Semi-Finalists in the Victorian State Medal Test Auditions: Natalie Stutz, Ella McMillan and Tess Hanna
  • State Finalists in the Cecchetti Bronze Medal: Henrietta Foley
  • State Finalist in the Cecchetti Silver Medal: Hope Keogh, Chelsea Goodchild and Molly Lousada
  • State Finalist in the Cecchetti Gold Medal: Alyssa Hopkins
  • H.M in the Cecchetti Silver Medal: Hope Keogh
  • H.M in the Noelle Aitken Grade 2 Junior Encouragement Award: Ava Howden and Chloe Van Zanden
  • Gold Medal Winner in the Noelle Aitken Grade 2 Encouragement Award: Eden Stewart and Bethany Whittorn
  • H.M in the Noelle Aitken Grade 3 Junior Encouragement Award: Kiara Dinsmore
  • Gold Medal Winner in the Noelle Aitken Grade 3 Encouragement Award: Tahlia Kirke and Michaela Rogers
  • Chosen as 3rd State representative in the Lucie Saranova Silver Medal Award: Hope Keogh
  • Finalist in the Baroque Senior Contemporary Award: Samantha Westlake, Hayley Shreeve and Hayley Does
  • Finalist in the Nova Neo Classical Award: Hayley Shreeve, Alyssa Marra, Hayley Does and Samantha Westlake
  • H.M in the Junior Ballet Championship, Phoenix: Bethany Whittorn
  • Runner up Junior Tap Championship, Phoenix: Michaela Rogers
  • Winner of the Intermediate Ballet Championship, Phoenix: Chelsea Goodchild
  • Runner up in the Intermediate Ballet Championship, Phoenix: Molly Lousada
  • Winner of the Intermediate Jazz Championship, Phoenix: Zoe Wainwright
  • Winner of the Senior Ballet Championship, Phoenix: Hope Keogh
  • Runner up in the Senior Ballet Championship, Phoenix: Samantha Westlake
  • Finalist in the Senior Lyrical Award, Phoenix: Hayley Shreeve, Samantha Westlake, Paris Tuckett and Alyssa Marra
  • Winner of the Senior Lyrical Award, Phoenix: Samantha Westlake
  • Runner-up in the Senior Lyrical Award, Phoenix: Hayley Shreeve
  • Finalists in the Mendoza Senior Jazz Award: Hayley Shreeve, Hope Keogh, Hayley Garth
  • Winner of the Mendoza Senior Jazz Award: Hope Keogh
  • 3rd Prize Mendoza Senior Jazz Award: Hayley Shreeve
  • H.M in the Mendoza Senior Jazz Award: Hayley Garth
  • 3rd Prize in the Junior Jazz Championship, Phoenix: Henrietta Foley
  • H.M in the Junior Jazz Championship, Phoenix: Tess Hanna
  • Winner of the Nova Modern Championship: Samantha Westlake
  • 3rd Prize in the Nova Modern Championship: Hayley Shreeve
  • Winner of the Under 10 Solo Aggregate, Phoenix: Bethany Whittorn
  • Winner of the 16 and over Age Aggregate, Phoenix: Samantha Westlake
  • Winner of the Junior Ballet Championship at Casey Comps: Bethany Whittorn
  • Scholarship Finalist at Casey Comps: Molly Kealey, Hayley Does and Hope Keogh
  • Winner of the over 16 years age aggregate at Casey Comps: Hayley Does
  • Runner up to age aggregate at Casey Comps: Bethany Whittorn
  • Winner of the Junior Aggregate at Southern Comps: Eden Stewart
  • Winner of the Senior Novice Aggregate at Southern Comps: Kaylah Abbott
  • Selected as a State Semi-Finalist in the Ballet Teachers workshop: Molly Lousada
  • Finalist in the Ballet Teachers Workshop Finals: Henrietta Foley, Michaela Rogers and Eden Stewart
  • 3rd Prize Ballet Teachers Workshop: Gerika Abbott
  • National Aerobic Champion: Genevieve Siggins
  • Winner of the Cecchetti, Victorian Ballet School Scholarship in Canada: Hope Keogh
  • Member of Youth Companies in 2015: Michaela Rogers, Natalie Stutz, Ella McMillan, Belle Hopkins, Karli Thomas, Molly Lousada, Chelsea Goodchild, Melody Westlake, Brodie Lousada, Molly Kealey and Hope Keogh.
  • Scores of 90 and above for Cecchetti Exams: Kyrah Harris, Alannah Mills, Ebony Ricupito, Veronique Girgin, Tahlia Morris-Thomas, Kiara Mavondo, Gerika Abbott, Olivia Barry, Zahra Ricupito, Bridie Harrison, Mia Yeo, Amalia Booth, Jessica Sampson, Siena Leo, Keely Dummett, Ashlea Rush, Ava Howden, Bethany Whittorn, Eden Stewart, Chloe Van Zanden, Kassidy White, Michaela Rogers, Karli Thomas, Tahlia Kirke, Kiara Dinsmore, Sophie Marr, Tess Hanna, Natalie Stutz, Ella McMillan, Henrietta Foley, Taylor White, Tahlia Rogers, Zoe Meo, Ruby Smith, Meagan Harbour, Ellie Howes, Michaela Ash, Kaitlyn O'Brien, Molly Lousada, Chelsea Goodchild, Tilly Lacey, Belle Hopkins, Hayley Garth, Molly Kealey, Hope Keogh and Hayley Does.
  • Students receiving the Top Mark in the State and a Perfect Score for their 2015 Cecchetti Exam: Amalia Booth, Chloe Van Zanden, Bethany Whittorn, Tahlia Kirke, Michaela Rogers, Henrietta Foley, Taylor White, Tess Hanna, Tahlia Rogers, Ella McMillan, Natalie Stutz, Ruby Smith, Meagan Harbour, Chelsea Goodchild, Molly Lousada and Tilly Lacey.
  • H.M in the Junior Ballet Championship at Royal South Street, Ballarat: Ella McMillan
  • Runner up in the Pirouette Modern Championship at Royal South Street, Ballarat: Hayley Shreeve
  • Prizes awarded in all troupe sections at Royal South Street, Ballarat including: 1st under 10 Classical, 1st Under 17 Jazz, 2nd under 13 Classsical, 3rd Open age Classical
  • Prizes awarded in all troupes at Phoenix Comps including: 1st under 10 years classical, neo and Jazz. 2nd under 10 years lyrical. 1st under 13 years neo and jazz, 2nd under 13 classical and contemporary. 1st and 2nd under 17 years classical, 2nd Under 17 years neo, contemporary and Jazz. 1st Open age classical, lyrical, 2nd open age contemporary and 3rd open age jazz.
  • Semi Finalist in the 2016 Scholars auditions: Tess Hanna and Tahlia Kirke
  • 2016 Victorian Junior Scholar: Henrietta Foley, Karli Thomas, Natalie Stutz and Ella McMillan
  • 2016 Victorian Senior Scholar: Tilly Lacey, Chelsea Goodchild and Hope Keogh
  • Dance Scholarship to Dance Spectrum for Full Time Dance Training: Shaelea Harrison
  • 2015 Graduates of Joanne O'Kelly School of Dance: Hayley Shreeve, Samantha Goodchild, Paris Tuckett, Nikeisha Wilsnach, Tia Wainwright, Holly Keogh, Beth Piscopo and Stephanie Skilling.
  • Runner up to our Junior Extension Class Program in 2016: Michaela Rogers
  • Scholarship Winner to our Junior Extension Class Program in 2016: Karli Thomas
  • Runner up to our Senior Extension Program in 2016: Chelsea Goodchild and Hope Keogh
  • Scholarship Winner to our Senior Extension Class Program in 2016: Molly Lousada

Our new website is launched

Dec 14 2016
We are really excited with our new website, let us know what you think. We will be updating our 2017 timetable on Tuesday the 20th 2016.
Bookmark SiteTell a FriendPrint